Dnešné deti majú neraz svoje izby doslova zahádzané množstvom hračiek všetkého druhu. Kým kedysi sa deti hrávali s handrovými bábikami alebo z dreva vystrúhanými hračkami, dnes vedú skôr plastové hračky. A každú chvíľku dôjde k stiahnutiu nejakej hračky z trhu, pretože sa u nej zistia možné škodlivé účinky.

„Nezdravé“ hračky
Všetci chceme pre naše deti len to najlepšie. Lenže ako môžeme odhaliť, či niektorá hračka pre našich najmenších je alebo nie je škodlivá? Rodičia pri kúpe hračky len ťažko zistia, či je kupovaná vec v zhode so všetkými normami.
Azda najčastejšie sa medzi škodlivými hračkami objavujú plastové hračky z dovozu (Čína, Taiwan a iné krajiny). Tie môžu obsahovať ftaláty, teda zmäkčovadlá, ktoré majú viacero negatívnych účinkov na organizmus človeka. Ide však aj o obsah ťažkých kovov, ktoré sa z niektorých hračiek môžu uvoľňovať a prestupovať do tela (či už dotykom cez pokožku alebo tým, že si dieťa hračku vloží do úst).
Problematické bývajú aj niektoré zvukové hračky, ktoré u malých detí môžu viesť k poškodeniu sluchu (obzvlášť, ak si ich deti často prikladajú k ušku). Pri malých deťoch do troch rokov treba tiež dávať pozor na hračky s obsahom malých častí, pretože tie by mohli spôsobiť udusenie dieťaťa.
Aké sú teda „zdravé“ hračky?
Zdravá hračka by mala byť jednak zhotovená z neškodných materiálov a mala by byť určená pre danú vekovú kategóriu dieťatka. Ak totiž dieťaťu vo veku jedného roka kúpite hračku, ktorá je určená pre deti od troch rokov, potom to pre jednoročného drobca môže byť nebezpečná hračka (najmä, čo sa týka obsahu malých častí).
Dnes majú rodičia možnosť kúpiť pre svoje deti aj hračky z bio materiálov. Ide najmä o textilné hračky z bio bavlny, niektoré bývajú plnené ovčou vlnou. Obľúbené sú tiež hračky z bio bavlny plnené čerešňovými kôstkami, čo umožňuje hračku nahriať a tak sa z nej stane príjemne hrejivý maznáčik. Väčšinou ide o hračky v podobe textilných bábik, zvieratiek a podobne.
Medzi zdravé hračky možno zaradiť aj väčšinu drevených hračiek. Drevené hračky tiež predstavujú ekologickú alternatívu hračiek. Výber hračiek z dreva je skutočne široký a zohnať sa dajú autíčka, postavičky, kocky, vláčiky, zvieratká a množstvo iného. Nestačí však len, aby hračka bola z dreva. Musí spĺňať ďalšie kritériá, aby sme ju mohli považovať za „zdravú“ – napríklad neškodné nátery, primeranosť veku (pozor na malé časti) a ďalšie. Oplatí sa kupovať drevené hračky s pôvodom zo Slovenska či Českej republiky.  Jeden taký obchod sa teší veľkej obľube v Košiciach na Hlavnej ulici, Bubbu – vstúpte do sveta detí